ABUS 530937 87982 147TSA/30B, 30mm, Nero, Combination Lock, Key Unlock
★★★★★ 4.5 50 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by revenueforum.net
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Product Description Padlock 147/30, TSA-certified TSA-recognised combination lock with opening indicator and individually adjustable 3-digit numerical code The ABUS 147TSA padlock is suitable for locking items of luggage, e.g. bags, suitcases, caskets, rucksacks, etc. A TSA-accepted lock on luggage is particularly recommended when travelling to the United States of America, so that luggage can be inspected more easily by the Transportation Security Administration (TSA) using a TSA key. A lock without TSA key access can be broken and thus destroyed without prior consultation with the owner. The 147TSA has an indicator that shows whether the lock has been opened with a TSA key. Operating the ABUS 147TSA without a key using a numerical code is particularly practical. The numerical code can be set individually using 3 number wheels. Technology Luggage lock for undamaged opening by security authorities using a TSA key Die-cast zinc lock body Customisable numerical code Dimensions Length 60 mm Width 33 mm Height 14 mm Shackle thickness 3 mm ABUS Level 2 Level Set Contains: 1 x Padlock
  • Robust Build: steel shackle stays secure and durable over long journeys and rough handling.
  • Versatile Applications: Fit for travel, gym, and school.
  • Dimensions: Lock width: 1.3in (33mm), Height: 2.36in (60mm), Depth: 0.55in (14mm), Horizontal Clearance: 0.51in (13mm), Vertical Clearance: 0.79in (20mm), Shackle Diameter: 0.12in (3mm)
Color Black
Shape Round
Lock Type Combination Lock
Brand Name ABUS
Style Name Compact
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 41 Grams
Finish Types Vinyl Coating
Manufacturer ABUS
Model Number 530937
Material Type Zinc
Control Method Touch
Item Type Name 147TSA/30B
Controller Type Hand Control
Item Dimensions 1.18 x 2.36 x 0.79 inches
Additional Features Key Unlock
Included Components Components Included in description
Recommended Uses For Product Indoor, luggage, outdoor
Global Trade Identification Number 04003318530937
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
50 ratings | 21 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (42)
4 stars
4% (2)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (5)